Teraz czytasz
10 egzotycznych superproduktów dla kobiet

10 egzotycznych superproduktów dla kobiet

Komosa ryżowa wychodzi Ci bokiem? Nie martw się, jest dużo innych produktów, po które możesz sięgnąć! Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych z nich wpływających dobrze na Twoje zdrowie i wyszczuplających talię. Podpowiemy Ci też, gdzie je znaleźć!

OWOCE GOJI

Znane też jako jagody, te pomarańczowo-czerwone owoce oczyszczają organizm z toksyn, zmniejszają ryzyko raka i chorób serca.

Rada: Większość sklepów ze zdrową żywnością sprzedaje owoce goji, więc zdobycie ich nie powinno być problemem. Jagody te są bogate w składniki odżywcze. Zaleca się jedzenie na śniadanie jednej łyżki jagód goji dodanej do porannego koktajlu albo do owsianki. Można też zaparzyć po południu owoce goji w postaci energetyzującej herbaty.

SOK Z BURAKA

Zapomnij o dosładzanych potreningowych napojach wspomagających regenerację organizmu. Sok z buraka stał się w ciągu ostatnich lat orzeźwieniem dla atletów ze względu na wysoką zawartość azotanów. Badanie z 2013 roku opublikowane w Journal of Applied Physiology wykazało, że osoby pijące 280 ml soku z buraków poddane umiarkowanemu wysiłkowi, mogły ćwiczyć dłużej i zużywały mniej energii niż osoby pijące mniej soku. Ponadto udowodniono, że buraki obniżają ciśnienie krwi.

Rada: Sok z buraków można kupić w sklepie, jednak nie zapominaj o surowych burakach. Zimą warto sięgnąć po buraka Chioggia i po buraka ćwikłowego. Można też przygotować zdrową sałatkę Colesław trąc buraki, jabłka i marchewkę. Ze względów zdrowotnych warto także dodać nieco oliwy z oliwek extra virgin i sosu winegret.

WODOROSTY

Nie zapominaj o cotygodniowym sushi z koleżankami. Każdy kęs sushi to solidna dawka wapnia, błonnika i witamin dla Twojemu organizmu. Odżywcze algi zawierają 42 mg wapnia na około 30 g, a to więcej niż jarmuż. Wodorosty to także rozpuszczalny błonnik, co oznacza, że zmniejszają apetyt i wspomagają utratę wagi.

Rada: Wodorosty można znaleźć w sklepach na dziale azjatyckim. Nie wiesz jak je przygotować? Polecamy dodać nieco wodorostów do zupy albo do miseczki ryżu.

SARDYNKI

Świeży łosoś jest obecnie popularny, ale dietetycy podkreślają, że sardynki zawierają więcej kwasów omega-3, które obniżają ciśnienie i pomagają w walce z depresją. Nazwa ryb pochodzi od wyspy Sardynii, stanowią one podstawę morskiego łańcucha pokarmowego, żywią się planktonem i dlatego też zawierają najmniej rtęci spośród wszystkich owoców morza.

Rada: Przygotuj lekką potrawę z liści sałaty, połowy puszki sardynek, odrobiny soku z cytryny, oliwy z oliwek i pieprzu. Nie zapomnij dodać warzyw do sałatki. Sardynki i pomidory to bardzo dobre połączenie.

SPIRULINA

Nie zniechęcaj się do spiruliny tylko dlatego, że to glon. Spirulina była używana już przez Azteków jako naturalne źródło witamin. Warzyw nigdy nie jest zbyt dużo, ale kiedy szukamy tych najbogatszych w przeciwutleniacze, to warto pomyśleć o glonach. Spirulina jest bogata w chlorofil, białko, witaminy, minerały i przeciwutleniacze działające odtruwająco.

Rada: Sproszkowaną spirulinę znajdziesz w sklepie spożywczym. Możesz dodać dwie łyżeczki spiruliny do swojego ulubionego koktajlu. Spróbuj smoothie jako napój przed długim biegiem: 2 łyżeczki spiruliny, 2 banany, 1 szklanka mrożonego lub świeżego mango albo grapefruita, 4 szklanki wody, 1 łyżeczka miso.

JICAMA

Często nazywana meksykańską fasolą yam, jicama pochodzi z Ameryki Środkowej i przypomina bulwę ziemniaka. Korzeń rośliny przypomina smakiem jabłko. Jedna szklanka jicamy dostarcza zaledwie 46 kcal. Jednak prawdziwe wartości odżywcze jicamy to jej bogactwo inuliny, fruktanu który wspomaga zdrowie kości i przyswajanie wapnia. W 2005 roku badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że jedzenie produktów bogatych w inulinę zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Rada: Znajdź jicamę w sklepie spożywczym. Przed zjedzeniem umyj i obierz skórkę, która zawiera toksyny. Potem pokrój jicamę i jedz na surowo z dodatkiem soli, pokrój na małe kawałki i podsmaż lub dodaj do sałatki Colesław. Możesz też przygotować sałatkę z melonem i jicamą idealną do podania ze stekiem na ostro.

PSZENICA FARRO

To pełne ziarno pochodzące z Włoch w swojej strukturze jest podobne do brązowego ryżu, ale ma bardziej orzechowy smak. Podobnie jak większość ziaren ma niski indeks glikemiczny i jest ubogie w tłuszcz i sód. Zaledwie ćwierć szklanki tej pszenicy dostarcza 8 g białka i 5 g błonnika czyli prawie dwa razy tyle co większość popularnych zbóż, takich jak np. quinoa.

Zobacz również

Rada: Znajdź farro w sklepie spożywczym w tym samym miejscu, gdzie większość ziaren. Gotuj w proporcjach 1/3 farro i 2/3 wody. Dodaj do sałatek albo zjedz na śniadanie. Farro świetnie smakuje z odrobiną miodu. Jest idealne do przygotowania na rano.

KORZEŃ MACY

Rośnie w Andach w Ameryce Południowej i jest naturalnym wspomagaczem energii, który nie zawiera kofeiny. Wojownicy Inków przed bitwą jedli korzeń macy dla dodania sobie sił i poprawy wytrzymałości. Roślina ta jest bogata w witaminę C i w żelazo oraz poprawia libido u kobiet i mężczyzn!

Rada: Obecnie korzeń macy jest dostępny w wersji sproszkowanej w większości sklepów z witaminami. Zaleca się dodawanie jednej łyżki proszku do porannego koktajlu lub do deserów

TEMPEH

To tradycyjny zdrowy produkt zawierający soję i pochodzący z Indonezji. Stanowi świetne źródło białka dla osób na diecie roślinnej. Tempeh zawiera całe ziarna soi, dlatego ma więcej białka i witamin niż tofu. To chude, bogate źródło białka zawierające 3 g białka na 1 g tłuszczu.

Rada: Tempeh można znaleźć w tych samych miejscach co tofu, oba wyglądają nawet podobnie. Zrób taco mix z tempeh i przygotuj go tak jak wołowinę. Wiele osób jedząc taco mix nie wierzy, że nie zawiera ono prawdziwego mięsa. To dobry początek dla osób zainteresowanych przejściem na dietę roślinną.

PIEPRZ SCOTCH BONNET

Jeden z najostrzejszych rodzajów pieprzu na świecie jest też jednym z najzdrowszych. Uprawiany na Wyspach Karaibskich, pieprz scotch bonnet zawiera duże ilości kapsaicyny, która pomaga w walce z bólami głowy, z infekcjami zatok i ogranicza apetyt. Jeśli jesteś w stanie znieść ten ostry smak, to pierz dostarcza także sporych ilości endorfin, które skutecznie poprawiają nastrój.

Rada: Ten pieprz to nie żart! Dotykaj go przez rękawiczki i unikaj kontaktu ze skórą i z oczami. Możesz dodać pieprzu do jajecznicy, do jarmużu, szpinaku i sera. Jajko i ser złagodzą nieco bardzo ostry smak. Pieprz jest dostępny w niektórych sklepach spożywczych.

Jak oceniasz ten artykuł?
Dobry
2
Genialny
3
Motywujący
3
Przeciętny
0
Szokujący
3
Zobacz komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2010-2020 FitnessLab.
All Rights Reserved.

Przewiń